Street View

ZOO

ZOO Wrocław to najstarszy i najbardziej znany ogród zoologiczny w Polsce. Powstał jako spółka akcyjna, otwarcie dla publiczności miało miejsce 10 lipca 1865 r. W roku inauguracji ogród odwiedziło ponad 67 000 zwiedzających, a obejrzeć mogli 452 okazy zwierząt reprezentujące 120 gatunków, częściowo nabytych dzięki hojności mieszkańców miasta. Już niespełna 20 lat później wrocławski ogród został zaliczony do wiodących placówek na świecie. Dzisiaj, wrocławskie zoo należy do europejskiej czołówki pod względem hodowlanym i frekwencyjnym – odwiedza je niemal 2 mln gości rocznie, a mieszka tu ponad 12 000 zwierząt, reprezentujących ponad 1 100 gatunków.

W swojej ponad 150 letniej historii, ogród przeżywał wzloty i upadki. Ogród dwukrotnie zamykano, jednak odradzał się i odnotowywał wiele sukcesów hodowlanych. Największym, do I Wojny Światowej, była hodowla tapirów czaprakowych oraz egzotycznego i mało poznanego wtedy gatunku – goryla. W okresie międzywojennym były to narodziny hipopotama nilowego Antona oraz ekspozycja manata amazońskiego – Muschi, w istniejącej do dziś Słoniarni.

Po II Wojnie Światowej, były to m.in. narodziny pierwszego hipopotama nilowego po wojnie. Samica Samba, to matka i babka dzisiejszych mieszkanek zoo – Rumby, Salsy i Zumby.

Zapewne największym sukcesem poza hodowlanym jest zbudowanie rozpoznawalności zoo wśród Polaków. Przez 30 lat wrocławski ogród zoologiczny gościł w domach wszystkich Polaków za sprawą programu telewizyjnego „Z kamerą wśród zwierząt”. Program prowadzony był przez ówczesnego dyrektora – Antoniego Gucwińskiego, któremu towarzyszyła żona – Hanna.