Street View

Narodowe Forum Muzyki (NFM)

Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu to kompleks sal koncertowych mieszczących się we Wrocławiu na Placu Wolności.

NFM zostało zaprojektowane przez architektów z Kuryłowicz & Associates Architecture Studio. Kształt budynku i wykończenie elewacji przywodzą na myśl instrument smyczkowy, podczas gdy czarne ściany foyer i białe schody nawiązują do klawiatury fortepianu. Za projekt wnętrz Narodowego Forum Muzyki odpowiada Towarzystwo Projektowe. Powierzchnia użytkowa głównego budynku wynosi 35,3 tys. m² (powierzchnia całkowita: 48,5 tys. m²), przy kubaturze 257 tys. m³ (6 kondygnacji naziemnych i 3 podziemne).

Każda z sal jest dostosowana do prezentacji wszystkich rodzajów muzyki: od klasycznej poprzez jazz po muzykę alternatywną i elektroniczną. Ich najnowocześniejsza akustyka została zaprojektowana przez firmę Arup (działającą w czasie budowy pod nazwą Artec Consultants Inc) z Nowego Jorku. Sale koncertowe zostały odizolowane akustycznie (dzięki wykorzystaniu specjalnych dylatacji i wibroizolatorów) od reszty budynku, a przede wszystkim od zewnętrznych, w tym ulicznych, źródeł hałasu i drgań. Zostało to osiągnięte dzięki technologii box in box, co oznacza, że wszystkie sale koncertowe z każdej strony oddziela od otoczenia pusta przestrzeń.

Wszystkie instalacje (m.in. system klimatyzacji) zostały wyciszone i tak pomyślane, aby pracowały bezszelestnie. Dzięki najwyższym standardom akustycznym podczas koncertów w NFM nie usłyszymy żadnych innych dźwięków niż muzyka.

Budynek NFM dostępny jest dla zainteresowanych na co dzień. Zwiedzający mogą poruszać się po foyer, korzystać z wind i schodów, zobaczyć z góry widok przez szklany portal NFM, obejrzeć wystawę eksponowaną na różnych poziomach oraz przyjrzeć się architekturze foyer. Osoby, które chcą zobaczyć i dowiedzieć się więcej zapraszamy na zwiedzanie NFM z przewodnikiem.